Jak zazimovat kolo, aby bylo na jaře použitelné

Co si budeme povídat, léto se pomalu chýlí ke konci, a přestože na kole někteří blázni jezdí i v zimě, v září či říjnu je vhodné jej zazimovat. Pod slovem zazimování se v tomto případě neukrývá pouze uschování kola do sklepa či garáže, ale také jeho očištění a kontrola.

Před tím, než kolo na několik měsíců schováte, byste jej měli po všech stránkách zkontrolovat. Víte-li, že už máte zbržděné destičky nebo se moc nechce přehazovačce, zima je vhodným obdobím na opravu. Pokud si na ni netroufnete sami, najděte dobrý servis. Přes zimu si na vás určitě udělají čas.

Vyčistěte všechno, ne pouze rám

Většina lidí si pod umytím kola představuje umytí rámu od bláta. Nejvíc se ho zpravidla nachází zespodu, člověk se kolikrát až diví. Před zimou byste však měli provést generální úklid – tzn. očistit všechno včetně řídítek, sedátka, šlapek i kol zevnitř. Nezapomeňte ani na ventilky.

Na běžnou špínu nemusíte kupovat žádné speciální čisticí prostředky, vystačí vám hadr a kýbl s vodou. Bláto pouští skoro samo. Na šmír už ale budete potřebovat speciální čistič. Babské rady mluví o změklém másle.

Zkontrolujte a dokupte výbavu

Podívejte se také, co přes sezónu přestalo fungovat. Často se stane, že odpadne odrazka ze šlapky, zlomí se držák na světlo apod. Tohle byste neměli podceňovat, přece jen jde o vaši bezpečnost. Pokud si řeknete, že nové světlo koupíte na jaře, jste na omylu. Až bude hezky, vytáhnete kolo a nebudete chtít řešit, co všechno na něm chybí. Vybavte se proto již s předstihem a zkuste i netradiční bezpečností prvky, jimiž jsou třeba svítící ventilky.

Svítící ventilky se našroubují pomocí redukce na ty stávající, a jakmile se rozjedete, začnou svítit. Uvnitř kola pak vytvářejí obrys světelného kruhu. Mají zabudovaný pohybový senzor, při zastavení tedy svítit přestanou a šetří baterii. Vidět jsou daleko lépe než malé přední nebo zadní světlo. Více informací o nich najdete zde: https://www.altima.cz/58-led-svitici-ventilky-na-kolo/.

Pokud neodfláknete podzimní přípravu při zazimování, na jaře už kolo vytáhnete, doufouknete gumy a můžete jezdit.

Podobné články