Vytápění rodinného domu patří mezi poměrně významné položky rodinných rozpočtů. Ceny energií neustále rostou, a tak se nejedna rodina zamýšlí nad tím, jak by se dalo právě na vytápění ušetřit. Správná volba zdroje tepla vede k úsporám na provozních a servisních nákladech v dalších obdobích. V tomto článku si ukážeme, jaké jsou možnosti vytápění a jak to nyní vypadá s cenami jednotlivých paliv.
Jaké palivo je nejlevnější?
Jako každého rozumného zákazníka bude jistě i Vás v první řadě zajímat cena. Pojďme si tedy porovnat náklady na vytápění podle druhu paliva. Pro výpočet ceny jsme vycházeli z toho, že v rodinném domě s tepelnou ztrátou 10 kW spotřebujete ročně 65 GJ.
Jednoznačně nejdražší je vytápění elektřinou. Klasickým vytápěním přímotopy spotřebujete 18 400 kWh za rok, což Vás vyjde na 48 700 Kč. Druhým nejdražším typem paliva je zemní plyn, kterého ročně spotřebujete 2 550 m3, a náklady budou činit 35 700 Kč. Možná vás překvapí informace, že třetím nejdražším druhem paliva je černé a hnědé uhlí. To souvisí se stále rostoucí cenou fosilních paliv. Černého uhlí spotřebujete v průměru 5 100 kg ročně, což bude stát 26 000 Kč. Hnědého uhlí spotřebujete v průměru 6 640 kg za rok a cena bude mírně nižší – 23 600 Kč. Mnozí by nečekali, že další v pořadí jsou pak dřevěné brikety, kterých za rok spotřebujete v průměru 5 000 kg, a přijdou Vás na 23 300 Kč. Druhým nejlevnějším palivem jsou dřevěné pelety, kterých spotřebujete v průměru 4 600 kg za rok, za což zaplatíte 23 000 Kč. Zcela nejlevnějším palivem je palivové dřevo, kterého za rok spotřebujete v průměru 6 500 kg nebo 15 prostorových metrů (40% vlhkost) a vyjde Vás na pouhých 17 800 Kč. Stojí za zmínku, že cena fosilních paliv (uhlí, plyn) a elektřiny dlouhodobě stoupá, kdežto cena ekologických paliv z obnovitelných zdrojů (brikety, pelety, dřevo) zůstává stabilní.
Toto jsou samozřejmě pouze odhady pro výpočet ceny a spotřeby paliva pro průměrný dům. Volba zdroje vytápění je v případě každého domu individuální. Záleží na úrovni zateplení (tepelných ztrátách), velikosti vytápěné plochy, počtu lidí žijících v domácnosti, účinnosti kotle, ale i na klimatické oblasti a dostupnosti topiva.
Jaké jsou pořizovací náklady na topnou soustavu?
Důležité je započítat počáteční investici nebo náklady na instalaci celé topné soustavy a také na její údržbu. Dalo by se říci, že pořízení topné soustavy na elektřinu, uhlí, brikety, dřevo a zemní plyn Vás vyjdou v průměru na 15 až 50 tisíc korun. Automatické kotle na pelety jsou o něco dražší, ale je možné na ně získat dotace.
Jaké jsou další faktory kromě ceny? Jaké palivo je pro mě nejvhodnější?
Svou roli hraje i komfort obsluhy, nároky na skladovací prostory a také ekologičnost. Pokud je u Vás šetření peněz důležitější než šetření životního prostředí a nevadí vám obsluha a pravidelný servis, volte uhlí. Pokud ale chcete šetřit nejen peníze, ale i životní prostředí, volte produkty z biomasy, tedy buď pelety, brikety nebo dřevo. U biomasy si ale musíte dávat pozor při výběru dodavatele, protože kvalita se může zásadně lišit. Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete palivové dřevo, dřevěné pelety i různé druhy kvalitně stlačených briket. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.