Pletený plot

Jednoduchý, ale praktický a případně i mobilní plot lze postavit i z toho, co zahrada dá. Základem mohou být například natřené starší střešní latě zbavené hřebíků a spojené kovovými tyčemi, které lze snadno zapíchnout do země. Plotové dílce je možné i přemisťovat.

fence-601442_960_720Pokud nemáme k dispozici latě, můžeme základ vyrobit z větví nebo slabších kmínků, například po probírce hustého jasanového náletu. Jiným materiálem můžeme nahradit i tyče. Výšku zvolíme podle potřeby, vodorovné latě však musí být nejméně tři, aby výplet držel dostatečně pevně. Na něj použijeme lískové, vrbové, jasanové a olšové pruty, zkrátka všechno, co jsme posbírali jako odpad z prořezávek.

Postranní větvičky prutů buď odřežeme, nebo zapleteme do plůtku

S barvami, rozestupy a střídáním proutků si můžeme vyhrát podle libosti, horní konce proutků zastříhneme či ponecháme. Na vyšší plot ve výběhu pro slepice se nám nemusí prutů již dostávat, a tak si můžeme vypomoci třeba suchými výhony maliníku. Ty mají sice kratší životnost, ale mohou k tomuto účelu posloužit alespoň dva roky a pak je můžeme snadno nahradit jinými.

Zkroucené větve okrasné vrby se hodí k výpletu rozverného „hobitího“ vzhledu. Plůtek může sloužit i jako opora pro popínavé rostliny.

Ideální jsou vrbové a lískové pruty

wood-743208_960_720Aby se přírodní plot hodil i do formálněji pojaté zahrady, postačí pečlivě vybrat stejně silné proutky, čímž docílíme uhlazenějšího vzhledu. Přeřezávané lískové keře obrůstají velmi rychle, vrbové proutky zapíchnuté do země se zase snadno ujímají. Plot díky nim obživne a s rostoucími vrbičkami můžeme kouzlit. Plůtky lze tvořit i opačně, s hustší svislou kostrou a horizontálním výpletem.

Tímto způsobem můžeme ohradit celý pozemek, nebo oddělit v zahradě jednotlivé části. Například užitkovou zahradu od okrasné. Mobilní pletené plůtky jsou ideální pro chovatele drůbeže, ovcí či jiného zvířectva, kterému mohou poskytovat neustále novou pastvu a zabránit devastaci jednoho místa.

Podobné články