Bydlení v rodinném domě je český sen. Oproti bytu nabízí více soukromí, zahrádku a další benefity, pro které jsme schopni ledacos obětovat. Jen ta cena… Ze statistik prodeje nemovitostí v druhé polovině roku 2017 vyplynulo, že průměrná pořizovací cena starší nemovitosti činí jedenáct milionů korun. Vzhledem k rostoucí ceně nemovitostí je jisté, že si nyní zájemci musí připlatit o pár set tisíc korun více. V roce 2014 se přitom průměrná cena rodinného domu pohybovala kolem devíti milionů.
S analýzou přišel pražský Institut plánování a rozvoje, který použil data z portálu Cenovamapa.org (ten čerpá z katastru nemovitostí). Vyplynulo s ní, že starší rodinný dům vychází na nejméně dvakrát vyšší částku než nový byt a drtivá většina českých domácností si ho nemůže dovolit. Nejvyšší cenovky mají nemovitosti ve vyhlášených vilových lokalitách. Hluboko do kapsy si musí sáhnout zájemci o vilku v Dejvicích, Bubenči, Střešovicích a Břevnově. Velký skok zaznamenaly ceny rodinných domů na Praze 5.
Ceny reflektují nedostatek rodinných domů
Prodej rodinných domů se na celkovém objemu prodaných nemovitostí podílí pouze ze 13 %. Podle analytiků však nehraje roli pouze jejich nedostatek, ale také výrazný růst cen stavebních pozemků. Na většině území metropole je již cena jednoho metru čtverečního stavebního pozemku vyšší než jeden krychlový metr obestavěného prostoru.
Z analýzy IPR zároveň vyplynulo, že od první poloviny roku 2016 byly evidovány nižší průměrné ceny nemovitostí než u ostatních prodejů (starších) rodinných domů. Důvodem nižší cenové hladiny je lokalita – developeři si vybírají okrajovější části města. Navzdory tomu nabízí velmi kvalitní bydlení v Praze s dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností. Nehledě na to, že majitelé novostaveb nemusí řešit nešvary typické pro nemovitosti staršího data výstavby.