Tepelné čerpadlo jako efektivní zdroj vytápění bez starostí

V posledních letech roste obliba tepelných čerpadel. Zejména majitelé novostaveb investují do této formy vytápění vlastního domu. Povědomí o tom, jaké jsou možnosti a jak tepelná čerpadla fungují, je v České republice mizivé. Pojďme se proto podívat na tepelná čerpadla trochu blíže.

Tepelná čerpadla jsou ekologickým zdrojem vytápění a ohřevu vody z okolních zdrojů, kterými jsou voda, vzduch nebo země. Pořizovací cena je vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se vzhledem k vysokým cenám ostatních energií vyplatí. Vhodná jsou tato tepelná čerpadla pro rodinné domy, a to jak nové, tak starší. Mohou ale fungovat i jako ekonomický zdroj vytápění pro bytové jednotky.

Energie ze země

Čím více se přibližujeme k zemskému jádru, tím je teplota vyšší. Tepelné čerpadlo, které využívá zemské energie, vyžaduje vrt do hloubky více než 100 metrů. Pořizovací náklady jsou tedy vyšší, ale jedná se o efektivní zdroj tepla s vysokým komfortem. Navíc, tepelné čerpadlo v zimě topí, v létě chladí.

Energie z podzemní vody

I spodní voda je možným zdrojem energie. V tomto případě je možné využívat tepelné čerpadlo, pokud je voda dostatečně čistá, je jí dostatečné množství a její minimální teplota dosahuje alespoň 8°C. Voda je v případě tepelného čerpadla voda/voda čerpána z čerpací studny do výparníku, kde se ochladí a je vrácena do vsakovací studny.

Energie ze vzduchu

Tepelné čerpadlo vzduch voda je nejoblíbenější a nejdostupnější variantou vzhledem k nižším nákladům a snadné instalaci. Vzduch je nejdostupnějším a prakticky neomezeným zdrojem energie. Instalace čerpadla vzduch/voda se obejde bez zemních prací a není nutné mít k dispozici pozemek.

PZP Heating a.s.9

Předním českým výrobcem tepelných čerpadel je společnost PZP Heating a.s., která v oblasti vývoje a výroby tepelných čerpadel působí již více než 20 let. V případě, že máte zájem o tepelné čerpadlo, můžete se podívat na nabídku i ceník tepelných čerpadel společnosti PZP Heating a.s. na webových stránkách tepelna-cerpadla-pzp.cz

Podobné články