Kompost je na zahradě důležitý a potřebný, jde o zdroj nového života, a proto jej najdete na většině zahrad. Rostlinám pomáhá v lepším růstu a je zcela bez použití chemie, čistě přírodní. Chcete-li i vy mít na své zahradě kompost, není problém si jej vyrobit a vytvořit. Je to jednoduché, postačí vám bio odpad, tedy odpadky živočišného a rostlinného typu.
Potřebujete kompostér
Vytvořit kompost je jednoduché, budete však k tomu potřebovat kompostér, tedy speciální nádobu, který se vám už postará o to, aby se v ní správně množili bakterie. Samozřejmě, můžete si kompost vytvořit i bez speciálního kompostéru, například si jej můžete postavit či jej vytvořit do jámy, kterou vykopete. Nicméně v jámě i vlastnoručně postaveném kompostu se správná teplota složitěji udržuje. Mohlo by se jednoduše stát, že se bakterie přemnoží a to je špatně.
Správné místo je základ
Místo, kde postavíte kompostér je důležité. Když kompost umístíte na přímé slunce, není to dobré, protože to jej bude vysušovat. Umístíte-li ho například blízko altánku či posezení, bude vám vadit nepříjemný zápach, který se z něj line. Ideální je proto místo někde pod stromem nebo keřem a pokud možno v odlehlejší části zahrady, aby vás netrápil zápach. Stromy a keře kompost chrání před sluníčkem i před deštěm.
Co do něj patří a co ne?
Pro dostatek živin je důležitá přítomnost žížal v kompostu. Jak je však do něj dostat? Dejte do něj živiny, ty podporují jejich tvorbu. Pomohou zbytky zeleniny, ovoce, piliny, káva či vylouhovaný čaj.
Dále do kompostu patří také tráva, listy, hnůj, močůvka, sláma, skořápky od vajíček a ořechů, sláma, větve, kůra a podobně. Co však do kompostu rozhodně nepatří, jsou zbytky masa, plasty, kosti, sklo, plevel, větve z tújí, rostliny, které jsou napadeny nějakou nemocí, ředidla, výkaly, slupky z tropického ovoce a podobně.