Renovace zahradního nábytku

Máme-li na zahradě nábytek například v sestavě rozkládací stůl a polohovací křesílka nebo židle, jejichž stav utrpěl častým používáním a povětrnostními vlivy, můžeme obnovit jejich pohodu. Pokud není materiál natolik poškozený, že je nábytek zralý na spálení, lze provést jeho renovaci.

Povrchová úprava

Častým způsobem ošetření je použití přípravku ve formě hustého gelu, který má za úkol chránit nábytek proti UV záření, nepřízni počasí a zašednutí. Pokud ovšem ponecháte zahradní nábytek pod širým nebem celý rok, zpravidla ani nejkvalitnější gel nepomůže. Stane-li se to, budeme muset použít těžší kalibr, než jsou všechny geniální čističe a vzít to hezky „od podlahy“. To znamená obrousit jednotlivé kusy nábytku až na zdravé dřevo a pak materiál napustit olejem.

outdoors-405859_960_720

Gel je hezká věc, ale jen na chvíli, neboť začne oprýskávat, takže z až nepřirozeně dokonalého povrchu zbude po roce cosi opelichaného. Nábytek napuštěný olejem působí přirozeněji se sympatickou patinou. Navíc jde nátěr olejem jednoduše obnovovat.

Zlomená příčka u židle

Na sedací nebo opěrné části židle či křesílka může dojít ke zlomení jedné příčky. Příčinou může být vada materiálu. Abychom nemuseli rozklížit půlku tohoto kusu nábytku, můžeme vyztužit zlomenou příčku kovovým U profilem. Profil o stejné šířce jako příčka a délce cca 10 cm přiložíme v místě zlomu a připevníme jej malými vruty do předem vyvrtaných otvorů v profilu. Raději použijeme nerezového materiálu anebo obyčejnou ocel povrchově ošetřit proti korozi nátěrem.

patio-449432_960_720

Rez by totiž mohla po čase nepěkně zašpinit šaty osoby, která by na křesílko usedla. To při použití profilu z hliníku či nerezové oceli nehrozí. Výztuhu můžeme ještě zpevnit použitím polyuretanového lepidla, pak se ovšem spoj stane nerozebíratelným. Polyuretanové lepidlo volíme nejen kvůli jeho mechanickým vlastnostem (pevnost, částečná pružnost, voděodolnost), ale také proto, že přilne i k povrchu dřeva se zbytky ošetřujícího oleje, kterých se těžko zbavíme. Přesto je dobré lepené povrchy odmastit acetonem.

Podobné články