Jaký vodoměr je bezpečný a odolný?

Vodoměr je zařízení, které zaznamenává spotřebu vody a umožňuje spravedlivé rozúčtování mezi jednotlivými obyvateli. Přestože spotřebu přímo neovlivňuje, je nezbytný pro její kontrolu. Některé však měří přesněji, a navíc jsou lépe chráněny proti neoprávněné manipulaci. Chcete-li mít jistotu, že vodoměr ve vašem domě bude právě takový, řiďte se při výběru následujícími doporučeními. Prozradíme vám, které bytové vodoměry jsou nejspolehlivější.

To, že jste poctiví vy, ještě neznamená, že stejní jsou i všichni ostatní lidé, s nimiž sdílíte dům. K poměrně častým nešvarům patří manipulace s vodoměrem pomocí silného magnetu, který obvykle rozhodí i zařízení s antimagnetickou ochranou. Dotyčný však neokrade dodavatele vody, ale vás a další spotřebitele, protože doplatíte naměřený rozdíl. Takovému jednání se můžete bránit pouze jediným způsobem – pořízením nového typu vodoměru s účinnými bezpečnostními prvky. Anebo investicí do vodoměru, který dokáže zaznamenat spotřebu vody za jednotlivé měsíce.

Ideálním řešením je mokroběžný vodoměr

Nejvyšší stupeň ochrany před neoprávněnou manipulací nabízí tzv. mokroběžné vodoměry, jejichž výhoda spočívá v absenci magnetické spojky mezi lopatkovým kolem a počítadlem.

Nová generace těchto vodoměrů je bezporuchová a naprosto spolehlivá. Jednoduchá celomosazná konstrukce minimalizuje riziko závady na zanedbatelné minimum a zamezuje mechanickému poškození. Díky zapouzdřenému číselníku jsou hodnoty vždy čitelné.

K dalším výhodám moderních mokroběžných vodoměrů patří vysoká přesnost měření. Oproti většině suchoběžných typů, které měří ve třídě přesnosti A nebo B, spadají do třídy C nebo MID s rozběhovým průtokem od 5l/hod. Dále pak možnost dodatečné montáže rádiového vysílače umožňujícího provádění odečtů na dálku bez nutnosti přístupu do bytu.

Chcete se na téma bytových vodoměrů dozvědět více? Zeptejte se odborníků z firmy INMES. Více se dozvíte na www.mereni-tepla.cz.

Podobné články